Mays Outstanding Staff Award Recipients

The Mays Outstanding Staff Award is designed to recognize superior staff employees for their dedication, enthusiasm, and outstanding service to our school.  The awards are given annually to up to four staff members and a possible work team, to recognize the best of the best.

The Assistant Dean for Finance and Administration will send a call for nominations for the Mays Outstanding Staff Awards each year.  In consultation with the leadership of the unit or department, Mays employees may nominate any eligible staff member deserving of this special recognition. An anonymous selection committee will make the award recommendations to the Dean.

Individual Award Recipients

2018-2019
James Laird (DEANS)
Mitch Lederman (CMC)
Deborah Mann (PMBA)
Claire Raabe (USPO)

2018-2019
Katherine Jackson, Department of Marketing
Jeffrey Jones, Mays MBA Programs (CityCentre)
Missy Lund, Office of the Dean
Veronica Stilley, Department of Information and Operations Management

2017-2018
Allison Hayes, Department of Finance
Tammy Louther, Department of Information and Operations Management
Christine Potter, James Benjamin Department of Accounting
Kelli Levey Reynolds, Office of the Dean, Communications

2016-2017
Diane Johnson, Office of the Dean, Finance and Administration
Kelly Pampell, Department of Finance
Donna Shumaker, Department of Information and Operations Management
Shanna Spencer, McFerrin Center for Entrepreneurship

2015-2016
Kristi Mora, Department of Management
Carla Morales, Career Management Center
Gabe Crosby, MBA Programs Office
John Norton, Office of the Dean

2014-2015
Darryl Bowery
Katy E. Lane
Joy Monroe
Josie Sandlin

2013-2014
Edith Craig
Angela Degelman
Casey Kyllonen
Spring Robinson

2012-2013
Lois Carter
Carlos Gonzalez
Rachel Krolczyk
Veronica Sprayberry

2011-2012
Janet Barrett
Cindy Billington
Coral Gabaldon
Jennifer Smith

2010-2011
Stacey Cole
Peter Drysdale
Theresa Morrison
Wanda Justice

2009-10
James Laird
Lori Donnell
Patrick Williams
Dayna Rasco

2008-09
Jim Dixey
Claudia Orum
John Norton
Kelli Hollinger

2007-08
Nancee Crowder
Ashley Hilgemeier
Sheryl Lampo
Kris Morley

2006-07
Linda Huckaby
Karen Rabroker
Teresa Warner
Phyllis Washburn

2005-06
Camille Crow
Pam Curry
Sonia Garcia
Pam Wiley

2004-05
Missy Amos
Patsy Hartmangruber
Sherry Higginbotham
Linda Windle

2003-04
Bill Powell
Ed Segura
Patty Smith
Debby Swick

2002-03
Bob Brown
Kris Morley
Betty Poehl
Sabrina Saladino

2001-02
Holly Clark
Kristi Mora
Claudia Orum
Jody Trenchmann

2000-01
Shirley Deffenbaugh
Jean Gresham
N. Francelle Harris
Julie Orzabal

1999-00
Robert Beals
Diane Conway
Camille Crow
Herma McKenzie
Mary Ann Ricca

1998-99
Terri Callery
Judy Moore
Lillie Lewis
Glenda Bessler

1997-98
Margaret Benedict
Ginny Davis
Roberto Kaegi
Lisa Peterson

1996-97
Cindy Billington
Ellisa Ellis
Kimberlee Pottberg
Jean Ware

1995-96
Karen Burke
Fern Jones
Angie Pavlas
Sabrina Saladino

1994-95
Lynn Zimmermann
Phyllis Washburn
Adele Lewis
Ester Hogue

1993-94
Dawn Jefferson
Gerry King
Lucy Morgan
Argie Butler